Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
English|
Zaloguj się
Nawiguj w górę

Krótka Sprzedaż

Krótka sprzedaż jest jedną z najbardziej popularnych strategii inwestycyjnych, stosowanych zwłaszcza na rynku akcji - umożliwia zarabianie na spadkach cen, bez konieczności stosowania instrumentów bardziej wyrafinowanych, w szczególności pochodnych.

Krótka sprzedaż wykorzystywana jest również jako składnik strategii bardziej złożonych, np. w strategiach arbitrażowych z wykorzystaniem instrumentów pochodnych oraz akcji. Dzięki swojej specyfice, ma istotny wpływ na jakość i atrakcyjność rynku, czyniąc go bardziej efektywnym. Powoduje wzrost płynności rynku (poprzez pożyczki papierów i krótką sprzedaż akcje znajdujące się portfelach inwestycyjnych długoterminowych inwestorów "powracają" na rynek, zwiększając liczbę akcji w obrocie), oraz ogranicza ryzyko przewartościowania papierów wartościowych.

W Regulaminie KDPW określone zostały zasady ograniczania możliwości zawierania transakcji krótkiej sprzedaży (KS) i stosowania odpowiednich środków dyscyplinujących w sytuacji przekroczenia dopuszczalnych wskaźników udziału zawieszeń rozrachunku w obrotach papierów wartościowych dopuszczonych do KS.

Krajowy Depozyt opracował rozwiązania, które pozwolą na właściwe limitowanie ryzyka rozliczeniowego, służące zachowaniu właściwego bezpieczeństwa funkcjonowania tego instrumentu.
Ostatnia aktualizacja:04-09-2012 Do góry