Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręAwans Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach klasyfikacji FTSE Russell

24 września 2018 r. polski rynek kapitałowy awansował do grona rynków rozwiniętych według klasyfikacji FTSE Russell. Jednym z elementów decydujących o zmianie statusu jest jakość infrastruktury w obszarze usług oferowanych przez Grupę KDPW.

Wśród kryteriów ocenianych przez londyńską agencję i decydujących o statusie danego rynku są m.in.: dostępność kont omnibus i segregacja kont, odpowiedni poziom usług i konkurencji w zakresie oferty banków depozytariuszy, czy obowiązujący cykl rozrachunkowy (w Polsce T+2).

Awans polskiego rynku to bez wątpienia nie tylko duże wyróżnienie, ale także okazja do promocji rodzimego rynku kapitałowego, w tym także dostępności usług post-transakcyjnych, które zapewnia Grupa KDPW na poziomie centralnego depozytu oraz izby rozliczeniowej KDPW_CCP.

Warto podkreślić, że Polska to pierwszy kraj Europy Środkowo-Wschodniej, który został przekwalifikowany ze statusu Emerging Market do Developed Market. W promocję wydarzeń związanych z awansem Polski do segmentu rynków rozwiniętych zaangażował się także Krajowy Depozyt. Z tej okazji prezes KDPW Maciej Trybuchowski wziął udział m.in. w ceremonii „Market Open” w siedzibie London Stock Exchange, spotkaniu w polskiej ambasadzie w Londynie oraz konferencji "Charting Poland’s Future: Spotlight on Growth & Innovation" organizowanej przez Bloomberg Live.

Decyzja o awansie Polski do segmentu Developed Market została ogłoszona rok temu, a 24 września 2018 r. oficjalnie weszła w życie. Dzięki awansowi, Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia czy Australia.
Ostatnia aktualizacja: 24-09-2018 Do góry