Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręKNF stwierdziła kompletność wniosku autoryzacyjnego KDPW

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) stwierdziła kompletność wniosku złożonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) w celu uzyskania autoryzacji zgodnie z wymogami europejskiego rozporządzenia CSDR*, które określa m.in. jednolite zasady dotyczące funkcjonowania centralnych depozytów papierów wartościowych w Unii Europejskiej.

Uzyskanie autoryzacji potwierdzi gotowość do świadczenia przez KDPW usług zgodnych z unijnymi standardami na terenie całej UE, w tym rejestrowania i przechowywania instrumentów finansowych oraz dokonywania rozrachunku transakcji.

- W celu dostosowania do wymogów CSDR, Krajowy Depozyt przygotował i wdrożył pakiet zmian systemowych, które objęły kluczowe obszary funkcjonowania KDPW takie jak: systemy informatyczne KDPW, w szczególności w zakresie raportowania i gromadzenia danych, obsługę połączeń transgranicznych (tzw. linki FoP), obszar opłat i procesów kontrolingowych oraz obszar korporacyjny – skomentował Maciej Trybuchowski, Prezes Zarządu KDPW.

Najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od dnia stwierdzenia kompletności wniosku, Komisja Nadzoru Finansowego podejmie decyzję w sprawie udzielenia KDPW stosownego zezwolenia.

Decyzja KNF jest ważna dla podmiotów działających na polskim rynku kapitałowych, w szczególności banków, domów maklerskich i systemów obrotu, dla których Krajowy Depozyt jest kluczowym dostawcą usług w zakresie przechowywania i rozrachunku papierów wartościowych.

Grupa KDPW ma już pozytywne doświadczenia związane z autoryzacją izby rozliczeniowej KDPW_CCP na gruncie unijnego rozporządzenia EMIR (dla rozliczeń w PLN oraz EUR), uzyskaniem rejestracji Repozytorium Transakcji w ESMA (Europejskim Organie Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym), czy globalną akredytacją do nadawania kodów LEI uzyskaną od GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation).

* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych (CSDR).

 

Ostatnia aktualizacja: 24-09-2019 Do góry