Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręKDPW wprowadza opłaty wieloletnie za odnawianie ważności kodów LEI

Od 1 lipca KDPW wprowadza możliwość opłacania przez klientów corocznych odnowień ważności kodów LEI z góry, na okresy od 2 do 5 lat. Im dłuższy okres zostanie wybrany, tym wyższy będzie uzyskany rabat, który może wynieść nawet 23 proc.

Dotychczas KDPW pobierał opłatę za nadanie kodu LEI w wysokości 230 zł, a za odnowienie kodu na kolejny rok: 220 zł. Od 1 lipca klienci – zarówno nowi, jak i obecni - będą mogli wybrać z góry, na jaki okres zdecydują się opłacić odnowienie kodu. W zależności od wybranego okresu (2 do 5 lat), rabat wyniesie od 9 do 23 proc. w stosunku do rocznego kosztu odnowienia kodu. Poza oszczędnością pieniędzy klient zyskuje także wygodę, gdyż nie musi co roku dokonywać opłaty, a kod LEI może zostać odnowiony bez jego udziału.

Opłata za nadanie kodu LEI składa się z dwóch składników: opłaty pobieranej przez podmiot nadający kod (tzw. LOU) oraz opłaty na rzecz GLEIF (Global LEI Foundation) – podmiotu nadzorującego globalnie system nadawania kodów LEI. Wysokość opłaty na rzecz GLEIF jest niezależna od podmiotu nadającego kod i taka sama dla wszystkich użytkowników kodów LEI na całym świecie. Aktualnie opłata ta wynosi 42 zł i jest doliczana do opłaty każdego nadanego/odnowionego kodu, zgodnie z globalnymi regulacjami dotyczącymi systemu kodów LEI.

LEI_01072021.JPGKod LEI w KDPW można uzyskać online poprzez aplikację dostępną na stronie https://lei.kdpw.pl. Opłaty za nadanie lub odnowienie kodu LEI w KDPW również można dokonać online.

Kod LEI to niepowtarzalny numer pozwalający na identyfikację, w skali globalnej, podmiotów operujących na rynkach finansowych. Obecnie KDPW zarządza bazą ponad 24,5 tys. kodów LEI dla podmiotów z Polski oraz innych krajów. Konieczność uzyskania i posługiwania się przez podmioty prawne kodami LEI określają regulacje prawa europejskiego, takie jak EMIR, REMIT, MiFID II / MiFIR, CSDR oraz SFTR.

Ostatnia aktualizacja: 01-07-2021 Do góry