Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręWyróżnienia Rady Edukacji Finansowej za 2021 rok

Rada Edukacji Finansowej przyznała projektom edukacyjnym Wyróżnienia za 2021 rok.

  • Interaktywny portal edukacyjny konsument.edu.pl i projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL – to inicjatywy wyróżnione przez Radę Edukacji Finansowej.
  • Doceniono ich wpływ na rozwój kompetencji finansowych społeczeństwa.
  • Obie uczą i pomagają zdobywać doświadczenie w świecie finansów.
  • Rada przyznała wyróżnienia po raz drugi.

 

 
Konsument.edu.pl
Projekt został zrealizowany przez Fundację ProPublika. Jest to interaktywne narzędzie edukacyjne – symulator portalu społecznościowego, w ramach którego inicjowane są zdarzenia realnie spotykane w sieci, m.in. oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, pułapka na subskrybenta, inwestycje alternatywne, piramida finansowa, fałszywa zbiórka charytatywna.
Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o prawach konsumenta w internecie i ostrzeganie przed zakupowymi oraz inwestycyjnymi pułapkami w sieci.
 
Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL
Drugą wyróżnioną inicjatywą jest projekt Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Projekt realizowany jest od 2013 roku jako strategiczne i długofalowe partnerstwo firm i instytucji sektora bankowego w Polsce (zaangażowanych jest ponad 120 banków) na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy młodego pokolenia z zakresu praktycznych finansów i cyberbezpieczeństwa. Pomaga w poszerzaniu wiedzy finansowej uczniów, jako niezbędny element funkcjonowania osób młodych w nowoczesnym społeczeństwie opartym na wiedzy. Wprowadza w świat codziennych finansów, aby na starcie w dorosłość młodzi ludzie potrafili wykorzystać odpowiednie dla siebie usługi finansowe i zabezpieczyć własne potrzeby na przyszłość.
Więcej informacji https://bakcyl.wib.org.pl/
 
Rada Edukacji Finansowej
Składa się z przedstawicieli 10 instytucji – Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Fundusz Rozwoju i Giełdy Papierów Wartościowych. Rada została powołana na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. 2018 poz. 2243).
Jedną z jej inicjatyw było utworzenie grupy roboczej ds. strategii edukacji finansowej, złożonej z przedstawicieli 9 instytucji reprezentowanych w Radzie. Grupa robocza realizuje projekt opracowania Krajowej Strategii Edukacji Finansowej. Dzięki uzyskanemu wsparciu z Instrumentu Wsparcia Technicznego Komisji Europejskiej dokument powstaje we współpracy z OECD – światowym liderem edukacji finansowej. W prace nad Strategią zaangażowane jest szerokie grono interesariuszy krajowych. Zakończenie projektu zaplanowano na marzec 2023 roku.
Więcej informacji na temat działalności Rady Edukacji Finansowej można uzyskać ze sprawozdań zamieszczonych na stronie Rzecznika Finansowego: www.rf.gov.pl/fundusz-edukacji-finansowej/
 
 REF_WYROZNIENIE_logo_wybrane_RGB.JPG
Zdjęcie z wręczenia Wyróżnień Rady za 2021 rok.jpg

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: 26-05-2022 Do góry