Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręDruga edycja konferencji CEE IPO Summit już 30-31 maja
Warszawa ponownie symbolicznym „mostem” łączącym potencjalnych emitentów i globalnych inwestorów

W dniach 30-31 maja 2012 roku w Warszawie odbędzie się druga edycja konferencji CEE IPO Summit. Goście spotkania - potencjalni emitenci i globalni inwestorzy - uczestniczyć będą w dyskusjach panelowych poświęconych dylematom ekonomicznym Europy, inwestycjom w Europie Środkowej i Wschodniej, a także pozycji warszawskiej giełdy na mapie europejskich rynków kapitałowych.


Polska jako kraj o silnej gospodarce i dojrzałym rynku kapitałowym jest naturalnym gospodarzem CEE IPO Summit. Zapraszając do udziału w wydarzeniu ekspertów rynku kapitałowego, spółki notowane na GPW i potencjalnych emitentów mamy nadzieję, że konferencja stanie się swoistą platformą ciekawych dyskusji, transferu wiedzy oraz nawiązywania kontaktów biznesowych - powiedział Mikołaj Budzanowski, Minister Skarbu Państwa.

Z uwagi na rosnącą pozycję Warszawy na finansowej mapie świata, tegoroczna konferencja poruszy tematykę znacznie wybiegającą poza ramy regionalne. Wykład inaugurujący CEE IPO Summit zatytułowany „Ekonomiczne dylematy Europy szansą dla gospodarek krajów CEE” wygłosi brytyjski ekonomista, twórca terminu „kraje BRIC” Jim O’Neil. Wykład zapoczątkuje serię paneli dyskusyjnych poświęconych tematyce Emerging Europe z udziałem czołowych europejskich ekonomistów.

Pierwszego dnia konferencji zaprezentowany zostanie raport przygotowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie dotyczący rozwoju rynków kapitałowych w regionie Emerging Europe. Po nim odbędzie się debata „Czy wysoka dynamika rozwoju rynku giełdowego jest sama w sobie argumentem „za” dla przedsiębiorców i inwestorów?” Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji będzie dyskusja zatytułowana: „Inwestowanie w Emerging Europe (CEE, Rosja i Turcja) – różnice i podobieństwa w oczach zagranicznych inwestorów”. Głos w debacie zabiorą przedstawiciele inwestorów instytucjonalnych, lokujących kapitał w tej części świata.

GPW europejskim liderem pod względem debiutów
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie konsekwentnie umacnia pozycję lidera w regionie, skutecznie konkurując z innymi rozwiniętymi rynkami europejskimi o kapitał oraz nowych emitentów. W tak trudnym dla światowych rynków 2011 roku, 47% wszystkich debiutów europejskich miało miejsce właśnie w Warszawie (źródło: PwC, IPO Watch Europe, raport za IV kw. 2011 r.). Na obu rynkach akcji GPW (Głównym i NewConnect) zadebiutowały w 2011 roku łącznie 203 spółki, co dało jej pozycję europejskiego lidera pod względem liczby debiutów. W ujęciu wartościowym warszawska giełda z IPO o łącznej wartości 2,2 mld euro zajęła w 2011 r. trzecie miejsce w Europie.

- Rosnąca pozycja warszawskiej giełdy na finansowej mapie świata oznacza, że dla zagranicznych emitentów przeprowadzenie IPO w Polsce to atrakcyjna droga do pozyskania kapitału na rozwój. W 2011 roku na Głównym Rynku debiutowały akcje 12 nowych spółek zagranicznych (na 38 debiutów łącznie). Był to najwyższy dotychczas udział spółek zagranicznych w liczbie debiutów na Głównym Rynku. Mam nadzieję, że również dzięki konferencji CEE IPO Summit udział ten będzie stale wzrastał w kolejnych latach - powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Warsztaty dla potencjalnych emitentów – drugi dzień konferencji
Drugiego dnia zaplanowano liczne warsztaty i wykłady poświęcone nie tylko tematyce IPO, ale również innym metodom pozyskania kapitału na rozwój, jakie oferuje potencjalnym emitentom warszawska giełda. Swoimi doświadczeniami z procesu prywatyzacji podzielą się przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa oraz prywatyzowanych spółek i inwestorów biorących udział w tych transakcjach. W tym roku odbędą się również dwa szczególne panele poświecone rynkowi rumuńskiemu. Wezmą w nich udział przedstawiciele rządu Rumunii, a także potencjalni emitenci z tego kraju.

- Druga edycja CEE IPO Summit to dwa dni ważnych i ciekawych dyskusji na tematy istotne nie tylko dla naszego regionu, ale także całej Europy. Wysoki poziom debaty i znakomici goście sprawiają, że konferencja jest również doskonałą formą promocji polskiego rynku kapitałowego. Mamy nadzieję, że CEE IPO Summit na stałe wpisze się w kalendarz najważniejszych wydarzeń związanych z rynkiem kapitałowym w Europie - powiedziała Iwona Sroka, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

CEE IPO Summit to konferencja, w którą zaangażowane są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, największe banki inwestycyjne oraz renomowane kancelarie prawne, współpracujące ze spółkami w procesie ofert publicznych i innych transakcji na GPW. Wydarzenie wspierają również Ministerstwo Skarbu Państwa, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

CEE IPO Summit to spotkania z udziałem kilkuset gości z całego świata. W ostatnich dniach maja, Warszawa stanie się europejskim centrum dyskusji o gospodarce i rynkach kapitałowych.
Ostatnia aktualizacja: 13-04-2012 Do góry