Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręJak stworzyliśmy demona z przedmową Prezes Iwony Sroki

 

Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się kultowa wśród pracowników i ekspertów rynku finansowego książka ekonomisty Richarda M. Bookstabera A Demon of Our Own Design. Polskie wydanie nosi tytuł Jak stworzyliśmy demona i uzupełnia je przedmowa dr Iwony Sroki, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP.

 

Iwona Sroka: To błyskotliwy esej o zjawiskach, które wstrząsnęły amerykańskim rynkiem finansowym, by potem rozprzestrzenić się na cały świat. Wiele z opisanych przez Bookstabera zdarzeń do dziś wpływa na kondycję globalnych rynków, a co za tym idzie – także na sytuację indywidualnych inwestorów i kredytobiorców, beneficjentów systemów ubezpieczeń, pracowników itd. To ciekawa lektura nie tylko dla osób profesjonalnie związanych z rynkiem kapitałowym i instytucjami finansowymi, regulatorów, akademików, ale także dla wszystkich świadomie zarządzających swoimi finansami i chcących wiedzieć, w jaki sposób pracuje pieniądz.

 

Richard Bookstaber to bardzo malownicza postać świata amerykańskich finansów. Jako świeżo upieczony doktor ekonomii z prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technogoly został ściągnięty do Nowego Jorku, by zostać analitykiem giełdowym. W krótkim czasie zaczął tworzyć derywaty, czyli skomplikowane instrumenty inwestowania oparte o wyższą matematykę. Derywaty takie jak ubezpieczenie portfela, które funkcjonują poprzez stosowanie hedgingu obliczone są na wysoki zysk, ale wiążą się również z ponadnormatywnie wysokim ryzykiem.​

 

Bookstaber rozwijał nowoczesne instrumenty finansowe, a z czasem zarządzał ryzykiem w największych bankach inwestycyjnych świata, takich jak Morgan Stanley czy Solomon Brothers

 

W swojej książce Bookstaber szczegółowo opisuje zawirowania i giełdowe krachy, do których doprowadziły agresywne strategie inwestycyjne. W książce barwna narracja, pełna soczystych opisów kluczowych postaci amerykańskich finansów, w zaskakujący, niezwykle ciekawy sposób łączy się z chłodną akademicką analizą.

 

Po latach sukcesów i porażek w charakterze giełdowego praktyka, Bookstaber zaczął pracować dla amerykańskich instytucji nadzoru. Obecnie pełni ważne funkcje w Biurze Analiz Finansowych (OFR) Departamentu Skarbu oraz w Radzie ds. Monitorowania Ryzyka Systemowego (FSOC).

 

Autor przyznaje, że do napisania książki namówił go Peter L. Bernstein – erudyta, legenda i inspiracja dla większości inwestorów, autor wielu fascynujących esejów o pieniądzach i ryzyku.

 

- Jak stworzyliśmy demona to lektura niezwykle aktualna. Po pierwsze dlatego, że mówi o istocie derywatów, a w Polsce instrumenty pochodne stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Po drugie, ponieważ pokazuje całe spektrum narzędzi inwestowania i przeróżne jego formy: giełdowe, podlegające większej regulacji i pozagiełdowe, gdzie nadzór jest mniejszy – mówi dr Agnieszka Liszka, współzałożycielka wydawnictwa Kurhaus Publishing, wydawcy polskiej wersji książki.

 

Książka w sprzedaży od 22 sierpnia br.

Okładka - Jak stworzyliśmy demonaOstatnia aktualizacja: 20-08-2012 Do góry