Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręIwona Sroka Przewodniczącą Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości

 

Iwona Sroka, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, została Przewodniczącą Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Fundacja, działająca od 14 lat, aktywnie przygotowuje dzieci i młodzież do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz daje młodym ludziom możliwość zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Z programów realizowanych przez FMP skorzystało już ponad 5 mln uczniów w Polsce.

 

- Przewodniczenie Radzie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości to dla mnie zaszczyt i wielkie wyróżnienie, ale także duża satysfakcja zawodowa. Od wielu lat aktywnie angażuję się w działalność edukacyjną na polskim rynku finansowym, a kierowane przeze mnie instytucje dużą wagę przywiązują do wspierania inicjatyw rozwijających świadomość ekonomiczną społeczeństwa. Programy realizowane przez Fundację doskonale wpisują się w tę misję i moje osobiste przekonania - pozwalają lepiej zrozumieć zasady ekonomii i funkcjonowania biznesu, przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy, uczą także praktycznego obycia w świecie finansów – powiedziała Iwona Sroka. - Pragnę także podziękować Radzie Fundacji za zaufanie, jakim mnie obdarzono powierzając przewodniczenie Radzie FMP – dodała Iwona Sroka.

 

Iwona Sroka od wielu lat związana jest z rynkiem finansowym w Polsce. Pełni funkcję Prezes Zarządu dwóch kluczowych instytucji rynku kapitałowego: centralnego depozytu papierów wartościowych (KDPW) oraz izby rozliczeniowej (KDPW_CCP). W latach 2000-2009 pracowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej, gdzie uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

 

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodych ludzi, działającej w 120 krajach. FMP realizuje aktualnie kilkanaście programów i projektów dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w ramach których organizowane są ogólnokrajowe konkursy. Uczestnicząca w nich młodzież ma również możliwość reprezentowania Polski podczas międzynarodowych zmagań oraz do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności.


 

Życiorys​

 

dr Iwona Sroka - Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) oraz izby rozliczeniowej KDPW_CCP.​

 

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

 

Od 2009 roku, w którym objęła stanowisko prezesa KDPW, wprowadziła szereg zmian w spółce mających wpływ na poprawę jakości infrastruktury rynku kapitałowego w Polsce i wzrost jego konkurencyjności takich, jak: wdrożenie nowego systemu depozytowo-rozliczeniowego kdpw_stream, wydzielenie izby rozliczeniowej KDPW_CCP, wyposażonej w kapitał własny o wartości 212 mln zł, wprowadzenie nowego modelu zarządzania ryzykiem rozliczeniowym opartego na metodologii SPAN, opracowanej przez Chicago Mercantile Exchange, wprowadzenie kont omnibus, automatyzację wymiany informacji z emitentami, utworzenie repozytorium transakcji w KDPW, uruchomienie usługi rozliczania derywatów z rynku OTC. ​

 

W latach 2000-2009 była doradcą zarządu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a następnie dyrektorem Biura Komunikacji Marketingowej Giełdy. Uczestniczyła we wszystkich najważniejszych projektach biznesowych realizowanych przez GPW, od fazy koncepcyjnej do fazy wdrożenia i rozwoju. Wcześniej pracowała w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, Warszawskiej Grupie Konsultingowej oraz Warszawskiej Giełdzie Towarowej.

 

Członek Rady Dyrektorów Europejskiego Stowarzyszenia Centralnych Depozytów Papierów Wartościowych (ECSDA). Decyzją Premiera RP Donalda Tuska powołana w skład Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej - najstarszej i największej organizacji skupiających pracodawców. Członek Rady ds. Systemu Płatniczego przy NBP. Przewodnicząca Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Członek Rady Fundacji Polski Kongres Gospodarczy, Rady Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi.

 

Adiunkt w Katedrze Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorskie wykłady z zakresu funkcjonowania rynków kapitałowych, instrumentów zarządzania ryzykiem, relacji inwestorskich oraz etyki w biznesie. Specjalizując się w wymienionej tematyce, jest także wykładowcą Studiów Executive MBA przy Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1994-2010 była wykładowcą akademickim w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w rankingach i konkursach menedżerskich: „Kobiety Finansów (2013, WPROST), „TOP Menedżerki w Polsce” (2012, WPROST), „50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce” (2011-2013, Home & Market), „Perły Polskiego Biznesu” (2010-2012, Gazeta Finansowa), „100 Najważniejszych Osób w Polskich Finansach” (2010, Home & Market), „Tiaras of Management”, (2011, Polish Market).

Ostatnia aktualizacja: 20-03-2013 Do góry