Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręKDPW złożył w ESMA wniosek o rejestrację repozytorium transakcji

 

2 maja 2013 r. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) złożył w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wniosek o rejestrację repozytorium transakcji do celów związanych ze zgłaszaniem informacji o zawartych kontraktach pochodnych, zgodnie z obowiązkiem, który wprowadzają przepisy unijnego rozporządzenia EMIR.

 

Rozporządzenie EMIR wprowadza obowiązek raportowania wszystkich kontraktów pochodnych do repozytorium transakcji, niezależnie od rynku, na którym zostały one zawarte. Obowiązek ten dotyczy podmiotów prawnych zawierających kontrakty pochodne, nie dotyczy natomiast osób fizycznych.

 

Zgodnie z procedurą określoną w rozporządzeniu, w ciągu 20 dni roboczych od otrzymania wniosku, ESMA sprawdzi jego kompletność. Jeśli ESMA potwierdzi kompletność złożonych dokumentów, w ciągu kolejnych 40 dni roboczych rozpatrzy wniosek i podejmie decyzję co do rejestracji KDPW jako repozytorium transakcji.

 

Złożenie wniosku w dniu 2 maja br., przy uwzględnieniu terminów na jego rozpatrzenie przez ESMA, pozwoli na uzyskanie przez KDPW rejestracji jako repozytorium transakcji z odpowiednim wyprzedzeniem przed terminem wejścia w życie obowiązku zgłaszania do repozytorium informacji o zawartych kontraktach pochodnych. Obowiązek raportowania pierwszych klas instrumentów pochodnych wejdzie w życie 90 dni od daty rejestracji w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych pierwszego repozytorium, prawdopodobnie w drugiej połowie września 2013 r.. Początkowo będzie on dotyczył wyłącznie instrumentów pochodnych stopy procentowej oraz instrumentów kredytowych. Obowiązek raportowania w zakresie pozostałych kontraktów pochodnych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. (o ile do 1 października w ESMA zarejestrowane zostanie pierwsze repozytorium).

 

Więcej informacji na temat usługi repozytorium transakcji w KDPW oraz kolejnych krokach podejmowanych przez ESMA zamieszczamy na naszej stronie w zakładce Repozytorium transakcji.

 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (EMIR).​

 

Ostatnia aktualizacja: 07-05-2013 Do góry