Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręII Polski Kongres Regulacji Rynków Finansowych - FinReg 2013

 

W dniach 16 – 17 października br. w Warszawie miał miejsce II Polski Kongres Regulacji Rynków Finansowych - FinReg 2013. To największa polska konferencja o regulacjach finansowych.

 

Tegoroczny Kongres FinReg 2013 pozwolił w gronie ekspertów rozważyć i skomentować finalne rozwiązania prawne dla rynku finansowego. Dyskusja ekspertów, regulatorów oraz przedstawicieli firm sektora finansowego skupiła się na najważniejszych problemach prawnych i nadzorczych nurtujących obecnie branżę finansową w całej Europie, jak i na specyficznie polskich dylematach.

 

Prezes KDPW oraz KDPW_CCP dr Iwona Sroka wzięła udział w dyskusji panelowej Nowe regulacje dotyczące instrumentów finansowych oraz obrotu na rynku kapitałowym, podczas którego omawiane były skutki najnowszych europejskich regulacji, jak EMIR, MIFIR, CRD IV, czy MIFID II. Paneliści dyskutowali o ich wpływie na funkcjonowanie rynku z punktu widzenia instytucji infrastruktury, nadzorców, sądów, platform obrotu.

 

Iwona Sroka przedstawiła m.in. prace rozwojowe Grupy KDPW związane z wprowadzeniem usług będących odpowiedzią na wyzwania regulacji EMIR: wydzielenie izby rozliczeniowej typu CCP ze struktur KDPW i wyposażenie jej w odpowiedni kapitał, wprowadzenie usługi rozliczania derywatów z rynku OTC, usługi repozytorium transakcji. Prezes Sroka powiedziała także o pracach związanych z autoryzacją CCP oraz rejestracją Repozytorium Transakcji w ESMA:
- Byliśmy jedną z dwóch pierwszych izb CCP w Europie, która złożyła wniosek o autoryzację; jako pierwsi w regionie wystąpiliśmy do ESMA o rejestrację naszego Repozytorium. Wszystko po to, aby uczestnicy naszego rynku mogli u nas znaleźć usługi i rozwiązania wynikające z obowiązków nałożonych przez EMIR – powiedziała szefowa KDPW i KDPW_CCP.

 

W panelu wzięli udział także: Jacek Fotek - Prezes BondSpot, Wojciech Iwański – Adwokat,

 

Sołtysiński Kawecki Szlęzak, Andrzej Michór - Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków, Piotr Piłat - Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w MF, Marek Szuszkiewicz - Dyrektor Departamentu Infrastruktury Rynku Kapitałowego UKNF, Marek Wodnicki - Dyrektor Biura Prawnego GPW w Warszawie. Moderatorem dyskusji był Krzysztof Grabowski z Akademii Leona Koźmińskiego.

Ostatnia aktualizacja: 17-10-2013 Do góry