Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręPonad 267 tysięcy raportów wpłynęło do KDPW_TR pierwszego dnia wejścia w życie obowiązku raportowania

 

12 lutego 2014 r. wszedł w życie obowiązek raportowania informacji o zawieranych kontraktach pochodnych do repozytoriów transakcji. Był to także pierwszy dzień funkcjonowania Repozytorium Transakcji w KDPW (KDPW_TR), które jako jedna z sześciu tego typu instytucji w Europie uzyskała rejestrację w ESMA¹ na prowadzenie takiej działalności.

 

- Pierwszego dnia operacyjnej działalności KDPW_TR zgłoszonych zostało 267 tysięcy raportów w związku z obsługą ponad 112 tysięcy transakcji. Rekordzista zgłosił ponad 69 tysięcy raportów. Do dziś 73 instytucje zostały bezpośrednimi uczestnikami Repozytorium w KDPW ale duża część kontrahentów korzysta z pośrednictwa w raportowaniu. Dodam, że nadaliśmy ponad 2 600 kodów LEI – podsumowała Iwona Sroka, prezes KDPW.

 

- Do uruchomienie usługi KDPW_TR przygotowywaliśmy się od kilkunastu miesięcy, starając się dopełnić wszelkich wymagań formalnych, prawnych i technologicznych nałożonych, w tym zakresie przez Europejski Urząd Nadzoru. W naszej ocenie, sprostaliśmy zadaniu, za co szczególne podziękowania należą się naszym uczestnikom, partnerom, wspierającym nasze działania w obszarze informacyjno-edukacyjnym oraz wewnętrznemu zespołowi projektowemu – dodaje Sławomir Panasiuk, wiceprezes zarządu KDPW.

 

Obowiązek raportowy dotyczy wszystkich przedsiębiorstw (w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) zawierających kontrakty pochodne, ale nie dotyczy osób fizycznych. Można go wypełnić na klika sposobów:

  • bezpośrednio raportować do wybranego repozytorium (wymaga to uczestnictwa w KDPW_TR),
  • wybrać pośrednika, który zrobi to za zobowiązaną do raportowania firmę,
  • poprzez izbę rozliczeniową KDPW_CCP.

 

- Wczoraj operacyjnie oddaliśmy naszym przedsiębiorstwom możliwość raportowania do krajowego podmiotu. Oferujemy usługę, która nie tylko spełnia unijne normy, ale jest także atrakcyjna cenowo. Wszystkie podmioty, które są aktywne na rynku pochodnym mogą z niej korzystać. Co więcej, mamy już pierwszych klientów z zagranicy. To tylko świadczy o tym, że jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania jakie się przed nami stawia – powiedziała Iwona Sroka. ​

 

Aby móc raportować informacje do repozytorium transakcji, niezbędne jest posiadanie specjalnego numeru identyfikującego dany podmiot – tzw. kodu LEI. Wymagają tego unijne regulacje. Numer ten można również uzyskać bezpośrednio w KDPW. Zgłoszenia w sprawie nadania kodu LEI można dokonać poprzez stronę internetową www.kdpw.pl

 

Do 12 lutego KDPW obsłużył ponad 4 000 wniosków o nadanie kodu LEI, nadał ponad 2 600 numerów LEI, a około 300 wniosków w tej sprawie jest rozpatrywanych.

 

Usługa repozytorium transakcji to odpowiedź KDPW na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (EMIR). Wprowadza ono, m.in. obowiązek raportowania wszystkich kontraktów pochodnych do repozytorium transakcji, określa także zasady funkcjonowania repozytorium.

 


KDPW_TR w liczbach na dzień 12 lutego 2014 r.:

 

liczba bezpośrednich uczestników KDPW_TR 73 instytucje
liczba przyjętych raportów 267 000
liczba zaraportowanych transakcji 112 000
liczba obsłużonych wniosków o nadanie kodu LEI 4 000
liczba nadanych kodów LEI 2 600
liczba rozpatrywanych wniosków 300

 ¹ Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities Market Authority; ESMA). Repozytorium prowadzone przez KDPW uzyskało stosowaną rejestrację w ESMA 7 listopada 2013 r.

Ostatnia aktualizacja: 13-02-2014 Do góry