Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręNagrody Warsaw Capital Market Summit 2014 za wzmacnianie rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej zostały przyznane

 

Norweski Państwowy Globalny Fundusz Emerytalny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz PKP Cargo S.A. zostały laureatami nagród przyznawanych w ramach konferencji Warsaw Capital Market Summit 2014. Instytucje te zostały wyróżnione za wysiłek na rzecz budowy silnego i atrakcyjnego dla inwestorów rynku kapitałowego w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej gali, jaka odbyła się 23 października w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Nagrody Warsaw Capital Market Summit 2014 przyznawane są w ramach konferencji organizowanej – wraz z partnerami – przez Ministerstwo Skarbu Państwa, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. W tym roku konferencja po raz czwarty jest miejscem debaty o kluczowych wyzwaniach stojących przed rynkami kapitałowymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie łączy merytoryczną dyskusję o długofalowej perspektywie rozwoju globalnych rynków z możliwością spotkania i wymiany doświadczeń.

 

Kapituła ds. Nagród, pod przewodnictwem Wojciecha Kowalczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, przyznała nagrody w trzech kategoriach: Best International Emerging Europe Long Fund 2013/2014, Best IPO on the Warsaw Stock Exchange 2014 oraz The Bridge Award 2014.

 

Laureatem The Bridge Award 2014 został Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Od wielu lat EBOR jest jednym z filarów udanej transformacji gospodarczej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Nagroda ta jest również symbolem roli, jaką odgrywa w regionie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. – Polska, wraz z całym regionem Europy Środkowej i Wschodniej, nabiera coraz większego znaczenia na inwestycyjnej mapie świata. Jednocześnie rola Polski, łączącej wschód z zachodem, jest w regionie szczególna. Nagroda specjalna – The Bridge Award 2014 – jest wyróżnieniem, które honoruje działania wzmacniające tę pozycję. W tym roku jest ona szczególnie ważna, gdyż wpisuje się w obchody 25-lecia wolności Polski – mówi Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa RP.

 

Nagrodę w kategorii Best International Emerging Europe Long Fund otrzymał Norweski Państwowy Globalny Fundusz Emerytalny. Jest to największy fundusz inwestycyjny na świecie, inwestujący w akcje, obligacje i nieruchomości. Fundusz Norweski zarządza aktywami o wartości 650 mld euro, z czego 180 mld euro zainwestowanych jest w europejskie akcje. Fundusz inwestuje również w na polskim rynku kapitałowym i posiada akcje ponad 80 spółek. – Fundusze inwestycyjne odgrywają kluczową rolę w budowaniu stabilności, płynności oraz atrakcyjności rynków kapitałowych. Wyróżniamy fundusze za ich długoterminową strategię obecności w akcjonariacie spółek z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz efektywność w zarządzaniu powierzonymi aktywami – mówi Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

 

W kategorii Best IPO on the Warsaw Stock Exchange wyróżniona została PKP Cargo S.A. – lider towarowych przewozów kolejowych w Polsce. Spółka zadebiutowała na giełdzie w 2013 roku jako pierwsza firma z sektora kolejowego – był to unikalny debiut w skali europejskiej. Pod względem wartości to drugie IPO na GPW i piąte na środkowoeuropejskich giełdach w 2013 roku. Wartość debiutu wyniosła 340 mln euro, dzięki czemu był to największy debiut spółki kolejowej w regionie CEE od 2012 roku. PKP Cargo w ciągu miesiąca od IPO wzrosła aż o 28%. – Warszawska giełda jest europejskim liderem pod względem liczby debiutów. Doceniamy więc i nagradzamy najlepszych emitentów, którzy nie tylko odnieśli sukces liczony wartością pozyskanego kapitału, ale także przynieśli największą stopę zwrotu kupującym – dodaje Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Każdego roku Warsaw Capital Market Summit 2014 skupia zarządzających globalnymi i regionalnymi instytucjami finansowymi, przedstawicieli administracji i dziennikarzy ekonomicznych z całego świata. Paneliści rozmawiają m.in. o sztuce efektywnego inwestowania i pozyskiwania kapitału w krajach regionu oraz rozwoju gospodarczym, potencjale ekonomicznym Europy i zarządzaniu aktywami.

 

Więcej informacji:

www.wcms2014.com

 

Zobacz komunikat prasowy

IMG_7031.JPG
 

 

 

IMG_6992.JPG
 
IMG_7014.JPG

 

 IMG_6910.JPG

 

 

 

Ostatnia aktualizacja: 28-10-2014 Do góry