Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręSpotkanie Platformy Finansowej Pracodawców RP z Ministerstwem Finansów

W dniu 20 listopada br. w siedzibie Pracodawców RP odbyło się spotkanie Platformy Finansowej Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Finansów: Pani Beaty Rogowskiej – Rajdy, Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług, i Pana Włodzimierza Gurby, Zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Podatkowej.

Platformę Finansową reprezentowali Pani Iwona Sroka, Prezes KDPW i KDPW_CCP, Przewodnicząca Platformy Finansowej oraz Pan mecenas Robert Oliwa, Przewodniczący Komitetu Podatkowego, działającego w ramach Platformy. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele przedsiębiorców zrzeszeni w organizacji Pracodawcy RP.

Tematyka spotkania dotyczyła dyskusji na temat planowanych zmian ustawy Ordynacja podatkowa, w tym utworzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie powołania, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego.

Włodzimierz Gurba przedstawił główne założenia prac resortu zmierzających w kierunku uproszczenia prawa podatkowego. – Zaczynamy od jego fundamentu, czyli ordynacji podatkowej. W tym celu, chyba po raz pierwszy w historii, przy Ministrze Finansów zostanie utworzona 15-osobowa Komisja Kodyfikacyjna, w której składzie zasiądą przedstawiciele świata nauki i biznesu – powiedział dyr. Gurba. W jego przekonaniu prace tej komisji pozwolą na wypracowanie porozumienia w najbardziej spornych kwestiach. W ciągu najbliższych 4 miesięcy ma się odbyć debata publiczna dotycząca wprowadzanych zmian. – Jeśli się okaże, że nasze propozycje są w pełni akceptowalne, rozpoczną się prace nad przekuwaniem ich w konkretny projekt ustawy – dodał Włodzimierz Gurba.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość przedyskutowania kwestii promowanych przez resort finansów zmian, dotyczących zastępowania indywidualnych interpretacji podatkowych interpretacjami ogólnymi, a także zwrotu podatku VAT.

Platforma Finansowa zrzesza najważniejsze firmy i instytucje tworzące rynek finansowy w Polsce. W jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele banków, firm ubezpieczeniowych oraz konsultingowych, a także instytucji i stowarzyszeń branżowych. Przewodniczy jej Iwona Sroka, Wiceprezydent Pracodawców RP, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Ostatnia aktualizacja: 21-11-2014 Do góry