Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręPierwszy rok działania Repozytorium Transakcji KDPW_TR

Minął pierwszy rok funkcjonowania Repozytorium Transakcji KDPW_TR. W tym czasie repozytorium przyjęło blisko 105 mln raportów na temat 25,5 mln transakcji dokonanych na rynku instrumentów pochodnych, a Uczestnikami KDPW_TR jest aktualnie 171 podmiotów z 12 krajów.


Repozytorium Transakcji w KDPW jest jedną z sześciu tego typu instytucji w całej Unii Europejskiej, która uzyskała rejestrację w Europejskim Urzędzie Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym ESMA na prowadzenie takiej działalności.


- Rok temu oddaliśmy przedsiębiorstwom w Unii Europejskiej możliwość raportowania zgodnie z wymogami europejskich regulacji. Oferujemy usługę, która nie tylko spełnia unijne normy, ale jest także atrakcyjna cenowo. Wszystkie podmioty, które są aktywne na rynku pochodnym mogą z niej korzystać. Obsługujemy klientów zarówno z Polski, jak i kilkunastu innych krajów UE. Zaufanie, jakim obdarzyli nas uczestnicy KDPW_TR potwierdza, że jesteśmy dobrze przygotowani na świadczenie usług w skali międzynarodowej – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.


Dokładnie 12 lutego 2014 r. wszedł w życie obowiązek raportowania informacji o zawieranych kontraktach pochodnych do repozytoriów transakcji. Był to także pierwszy dzień funkcjonowania Repozytorium Transakcji w KDPW (KDPW_TR).


Przypomnijmy, że pierwszego dnia operacyjnej działalności KDPW_TR zgłoszonych zostało 267 tysięcy raportów w związku z obsługą ponad 112 tysięcy transakcji. Rekordzista zgłosił ponad 69 tysięcy raportów.


Obowiązek raportowy dotyczy wszystkich przedsiębiorstw zawierających kontrakty pochodne, ale nie dotyczy osób fizycznych. Można go wypełnić na klika sposobów:
• bezpośrednio raportować do repozytorium (wymaga to uczestnictwa w KDPW_TR),
• wybrać pośrednika, który zrobi to za zobowiązaną do raportowania firmę,
• poprzez izbę rozliczeniową KDPW_CCP.


Aby móc raportować informacje do repozytorium transakcji, niezbędne jest posiadanie specjalnego numeru identyfikującego dany podmiot – tzw. kodu LEI. Wymagają tego unijne regulacje. Numer ten można również uzyskać bezpośrednio w KDPW. Do 12 lutego 2015 r. KDPW nadał ponad 4,7 tys. kodów LEI.


Usługa repozytorium transakcji to odpowiedź KDPW na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (EMIR). Wprowadza ono m.in. obowiązek raportowania wszystkich kontraktów pochodnych do repozytorium transakcji, a także określa zasady funkcjonowania tych instytucji i sposób ich rejestracji.


KDPW_TR w liczbach


Uczestnicy KDPW_TR – kraj pochodzenia

Ostatnia aktualizacja: 13-02-2015 Do góry