Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręNagroda dla pierwszego zagranicznego uczestnika bezpośredniego w KDPW

Podczas gali Podsumowanie Roku Giełdowego Grupa KDPW wręczyła swoim uczestnikom nagrody za 2014 rok. Jedną z nich otrzymał Raiffeisen Bank International z Wiednia - pierwszy zagranicznym podmiot, który utworzył rachunek zbiorczy (tzw. konto omnibus) bezpośrednio w KDPW. Na rachunku tym są deponowane wszystkie papiery wartościowe klientów banku, które zarejestrowane są w Krajowym Depozycie i są w obrocie na polskim rynku.

 

RBI, decydując się na prowadzenie w KDPW konta omnibus, zyskał nie tylko profesjonalną obsługę np. w sprawach podatkowych, ale przeniósł aktywa swoich klientów do instytucji gwarantującej najwyższy poziom bezpieczeństwa przechowywanych papierów wartościowych, jaką jest centralny depozyt papierów wartościowych.

 

Od kilku lat polski rynek przyciąga coraz więcej inwestorów zagranicznych. Naturalną konsekwencją tej obecności są zdalni członkowie giełdy, a także zagraniczni uczestnicy KDPW.

 

- Zwiększone zainteresowanie inwestorów zagranicznych i pośredników jest rezultatem wysiłku całego polskiego rynku w promowaniu atrakcyjności krajowych emitentów, ich perspektyw wzrostu, szerokiej gamy instrumentów dostępnych w Polsce, profesjonalnych instytucji finansowych i bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury post-transakcyjnej – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że RBI wybrał właśnie KDPW i tu otworzył konto omnibus. To dowód zaufania, jakim obdarzyli nas koledzy z Wiednia uznając KDPW jako bezpiecznego i niezawodnego partnera – dodała Iwona Sroka.

 

- Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem przyznanym przez KDPW – to najlepszy dowód na to, że trwające 16 miesięcy prace nad utworzeniem konta omnibus na poziomie KDPW są dla nas dużym sukcesem. Raiffeisen Bank International oferuje usługi z zakresu rynku kapitałowego w 18 krajach region CEE poprzez swoje lokalne filie. Wspólne przedsięwzięcie z Krajowym Depozytem sprawi, że liczba ta nie zmniejszy się, nawet mimo ostatnich informacji o zamiarze sprzedaży przez RBI swojej polskiej filii. Dzięki współpracy z KDPW i zbudowaniu bezpośredniego połączenia z polskim depozytem nadal będziemy mogli oferować naszym klientom usługi związane z polskim rynkiem - powiedział Attila Szalay-Berzeviczy, Head of Group Securities Services RBI.

 

RBI jest także pierwszym podmiotem, z którym KDPW wykorzystuje komunikację opartą na komunikatach SWIFT, które oferuje od dłuższego czasu jako sposób komunikacji ze swoimi uczestnikami.

 

W ostatnich kilku latach w Grupie KDPW zrealizowano szereg projektów rozwojowych, dzięki którym oferuje ona rynkowi komplementarny pakiet usług rozrachunkowych, rozliczeniowych, obsługi corporate actions, związanych z gromadzeniem danych, a także zadaniami agencji numerującej, aby zapewnić kompletną i atrakcyjną obsługę polskich firm inwestycyjnych i inwestorów, a także podmiotów zagranicznych operujących na polskim rynku finansowym.

Ostatnia aktualizacja: 23-02-2015 Do góry