Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręUwagi Grupy KDPW do Zielonej Księgi „Tworzenie Unii Rynków Kapitałowych”

Grupa KDPW, na obecnym etapie, pozytywnie ocenia Unię Rynków Kapitałowych z uwagi na cel, jakim jest wzmocnienie roli rynków kapitałowych w europejskiej gospodarce i lewarowanie wzrostu przedsiębiorstw, a zwłaszcza sektora MSP.


Z założenia standaryzacja i jednolite przepisy z jednej strony zniosą bariery pomiędzy rynkami, zwiększą uczestnictwo inwestorów detalicznych na rynkach kapitałowych, wesprą innowacyjność i szybszy rozwój MSP, ale z drugiej strony z pewnością wprowadzą nowe wymagania i koszty dla instytucji infrastruktury rynkowej, pobudzą konkurencję między rynkami i w konsekwencji będą sprzyjać konsolidacji oraz będą korzystniejsze dla rynków o dużej skali.


Przy tworzeniu zrębów „single market” warto pamiętać, aby nie sprowadzać go do tworzenia wspólnej infrastruktury i minimalizacji liczby podmiotów funkcjonujących na rynku, co mogłoby prowadzić do zaburzenia konkurencji, w szczególności w przypadku małych rynków. Podstawową zasadą przy tworzeniu nowego kształtu rynków kapitałowych w UE powinna być zasada proporcjonalności, tak aby korzyści z utworzenia URK dotyczyły wszystkich państw członkowskich.


Pełna opinia Grupy KDPW na temat propozycji zawartych w Zielonej Księdze znajduje się w poniższym dokumencie.

Unia Rynków Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 06-05-2015 Do góry