Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręSWIFT Warsaw Business Forum

20 maja br. odbyła się trzecia edycja konferencji SWIFT Warsaw Business Forum, której Krajowy Depozyt jest partnerem. Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się, jaką drogę pokonała Warszawa w budowaniu regionalnego centrum finansowego.

 

Prelegenci paneli dyskusyjnych i prezentacji przedstawili aktualną sytuację na rynku płatności i infrastruktury post-transakcyjnej – jednych z kluczowych czynników decydujących o rozwoju rynku finansowego.

 

Prezes KDPW i KDPW_CCP Iwona Sroka wzięła udział w panelu „Securities Market Infrastructure”, a w dyskusji towarzyszyli jej: Błażej Borzym - Executive Director, PKO Bank Polski, Radosław Ignatowicz - Head of Group Securities Services and Financial Institutions Poland, Raiffeisen Poland oraz Andrzej Szadkowski, General Manager, BNP Paribas Securities Services Poland. Moderatorem dyskusji był Michael Formann, Head of SWIFT Austria.

 

Debatę poprzedziła prezentacja Iwony Sroki, w której przedstawiła ona osiagniecia Grupy KDPW I zrealizowane w ostatnich latach projekty, znacząco podnoszące jakość usług post-transakcyjnych w Polsce. Do najważniejszych z nich należy unijna autoryzacja izby rozliczeniowej KDPW_CCP zgodnie z rozporządzeniem EMIR, uruchomienie i rejestracja w ESMA Repozytorium Transakcji KDPW_TR, wdrożenie nettingu w papierach wartościowych i rozrachunku w częściach, czy przygotowania do autoryzacji centralnego depozytu zgodnie z rozporządzeniem CSDR (prezentacja do pobrania poniżej). Uczestnicy dyskusji zgodnie stwierdzili, że infrastruktura polskiego rynku kapitałowego przeszła w ostatnich latach wielkie zmiany i dziś można ją zaliczyć do grona rynków rozwiniętych.

 

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) jest organizacją, która powstała w 1973 roku z inicjatywy 239 banków z 15 krajów. Jej celem było stworzenie międzynarodowych standardów komunikacji elektronicznej pomiędzy instytucjami finansowymi na całym świecie. KDPW oferuje możliwość komunikacji za pomocą komunikatów SWIFT od 1998 roku.

 

Zobacz Prezentację

Ostatnia aktualizacja: 20-05-2015 Do góry