Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręNagroda Lesława A. Pagi przyznana po raz jedenasty

Od 11 lat Fundacja im. Lesława A. Pagi przyznaje Nagrodę Lesława A. Pagi. Laureaci wręczanego corocznie honorowego wyróżnienia to biznesmeni, działacze gospodarczy i publiczni, którzy potrafią odważnie podejmować decyzje, wybiegają myślą w przód, są skuteczni i opierają się w swojej działalności na zasadach etycznych. Nagroda stanowi formę upamiętnienia osoby i dzieła Patrona, który miał, i z pasją realizował, swoją wizję gospodarki rynkowej w Polsce. Był jednym z twórców rynku kapitałowego i pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych. Ogromną wagę przywiązywał do przejrzystości i rzetelności w biznesie oraz życiu publicznym.

 

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych od wielu lat jest Partnerem Fundacji oraz projektów przez nią realizowanych, w tym prestiżowej Nagrody i Stypendium im. Lesława A. Pagi.

 

Celem Nagrody Lesława A. Pagi jest promowanie wartości etycznych i profesjonalnych niezbędnych dla kształtowania ładu gospodarczego – wizji, odwagi i konsekwencji w jej realizacji oraz wysokiej fachowości. Nagroda jest także podkreśleniem roli, jaką w polskiej gospodarce i życiu publicznym odgrywają wizjonerzy, ludzie dynamiczni, niekonwencjonalni i skuteczni w działaniu, promujący wzorce kultury organizacyjnej i stylu zarządzania opartego na najlepszych praktykach i wysokich standardach etycznych i zawodowych.
Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli: Krzysztof Lis, Leszek Czarnecki, Leszek Balcerowicz, Igor Chalupec, Józef Wancer, Janusz Lewandowski, Grzegorz Domański, Zygmunt Solorz-Żak, Marek Belka i Jacek Siwicki.

 

W tym roku Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem Jacka Sochy, wyróżniła Herberta Wirtha, Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Herbert Wirth od 1998 roku jest związany z Grupą Kapitałową KGHM Polska Miedź S.A., najpierw z Centrum Badawczo-Projektowym Miedzi „CUPRUM” (obecnie KGHM CUPRUM sp. z o.o. – CBR) we Wrocławiu, od 2002 z Jednostką Dominującą Grupy. Od 2009 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu.
Herbert Wirth jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w roku 2012 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Ukończył m.in. studium podyplomowe The George Washington University School of Business and Public Management otrzymując Master’s Certificate In Project Management. Od 2011 roku jest zagranicznym członkiem The Royal Swedish Academy of Engineering Sciences (IVA) oraz członkiem zespołu doradczego Polskiej Akademii Nauk. Jest także członkiem Konwentów Honorowych m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pełni funkcję wiceprezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako pierwszy w historii polskiej transformacji postawił na globalizację i stał się promotorem programu Poland Go Global. Na rynku kanadyjskim przejął spółkę, która dziś pozwala holdingowi KGHM zająć szóstą pozycję w światowym rankingu producentów miedzi elektrolitycznej oraz pierwszą co do wielkości wytwórców srebra na świecie.
Nagrodę wręczyli Laureatowi Andrzej Klesyk oraz Jacek Socha.

 

Po raz pierwszy w historii Nagrody Lesława A. Pagi jej Kapituła postanowiła przyznać Wyróżnienie Specjalne. Otrzymała je „Gazeta Giełdy Parkiet” za prowadzoną konsekwentnie od dwudziestu lat kompetentną, profesjonalną działalność informacyjną o polskim rynku kapitałowym, a zwłaszcza w uznaniu edukacyjnych walorów programu propagowania wśród inwestorów wiedzy o zasadach i arkanach funkcjonowania rynku kapitałowego. Redaktor Naczelny „Parkietu”, Andrzej Stec odebrał wyróżnienie z rąk Pawła Tamborskiego i Iwony Sroki.

 

Uroczystość wręczenia Nagrody połączona była z rozdaniem grantów Stypendium im. Lesława A. Pagi. Program ten kierowany jest do akademickich kół naukowych i organizacji studenckich i ma na celu wspieranie prowadzonych przez nie projektów edukacyjnych i naukowo-badawczych w zakresie rynku kapitałowego. Pula grantów wynosiła 50 tys. zł.
W tym roku dofinansowanie otrzymało dziesięć projektów: CATALYSATOR- jednostki samorządu terytorialnego na rynku kapitałowym | High School Business Challenge | INDEX the Investment Challenge | IV Krakowska Konferencja Matematyki Finansowej |Kwartalnik Finansowy PROFIT Journal |Polskie Forum Arbitrażu |Prawne Vademecum Młodego Przedsiębiorcy |Regional Training Course on Startups and Investing |V4 Lab |Warsztaty studenckie i konkurs pt.: Matematyka na giełdzie.
Stypendia wręczali prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Paweł Tamborski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Marek Metrycki, Partner Zarządzający Deloitte, Iwona Sroka, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Ewa Paga, Prezes Zarządu Fundacji im. Lesława A. Pagi.
Obecni wysłuchali wykładu „Prawo w płynnej ponowoczesności”, który wygłosiła prof. Ewa Łętowska.
Obecność na uroczystości wybitnych polskich menedżerów i przedsiębiorców oraz aktywnych i ambitnych młodych ludzi, liderów w swoich środowiskach, stworzyła wyjątkową okazję przekazania doświadczeń przez tych, którzy osiągnęli sukces w działalności biznesowej tym, którzy są na początku zawodowej drogi.

 

Partnerzy:
Deloitte | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA | Narodowy Bank Polski | PGNiG | PZU SA
Partner medialny: Biznes.pl

20150414_1_670.jpg
 
20150414_2_670.jpg
 
20150414_3_670.jpg
 
Ostatnia aktualizacja: 27-05-2015 Do góry