Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręKDPW promuje usługę Repozytorium Transakcji na rumuńskim rynku

Krajowy Depozyt zorganizował seminarium informacyjne dotyczące usług oferowanych przez Repozytorium Transakcji oraz nadawania kodów LEI, niezbędnych do prawidłowego wypełnienia obowiązku raportowego. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem rumuńskich przedsiębiorstw i zgromadziło ok. 60 słuchaczy, reprezentujących firmy z branży finansowej, energetycznej, przemysłowej, rolniczej.

 

Spotkanie otworzyli Ambasador RP w Rumunii Marek Szczygieł oraz Iwona Sroka, Prezes KDPW.

 

- Postrzegamy rynek rumuński jako perspektywiczny, z potencjałem rozwoju na najbliższe lata. Lokalne banki są zaangażowane w transakcje na rynku derywatów OTC w lokalnej walucie RON, przedsiębiorstwa rozwijają się dynamicznie, zwiększając eksport i zabezpieczając się w transakcjach walutowych na rynku instrumentów pochodnych – to wszystko stwarza szansę dla naszego repozytorium, by właśnie tu znaleźć nowych klientów – mówiła Iwona Sroka, podczas przemówienia otwierającego. Następnie przybliżyła gościom usługi oferowane przez Grupę KDPW.

 

W spotkaniu wzięła udział także Gabriela Folcut z Związku Banków Rumuńskich, która przedstawiła sytuację na lokalnym rynku bankowym.

 

Już teraz wśród uczestników KDPW_TR są rumuńskie podmioty, z których największy to EXIM Bank. Rośnie także liczba raportów przesyłanych przez rumuńskie przedsiębiorstwa – z 71 w maju 2014 roku do 1697 w maju bieżącego roku.

 

Podczas seminarium przedstawiciele KDPW_TR mówili m.in. o obowiązku raportowym, wynikającym z unijnego rozporządzenia EMIR, zgodnie z którym wszystkie przedsiębiorstwa zaangażowane w transakcje na rynku instrumentów pochodnych, zobowiązane są raportować informacje o tych transakcjach do zarejestrowanych przez ESMA repozytoriów transakcji. Usługę taką, jako jedna z 6 tego typu instytucji w UE, prowadzi Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. O tym, jak zostać uczestnikiem repozytorium w KDPW, w jaki sposób raportować, jak uzyskać kod LEI mowa była w kilku prezentacjach przygotowanych przez KDPW.

 

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, jako pierwszy w Europie Środkowej – i jak do tej pory jedyny podmiot w tym regionie Europy - uruchomił repozytorium transakcji KDPW_TR. 7 listopada 2013 r. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ESMA (European Securities Market Authority) zarejestrował Repozytorium Transakcji w KDPW, stwierdzając tym samym, że spełnia ono wszelkie wymagania stawiane repozytoriom zgodnie z wymogami Rozporządzenia EMIR.

 

Zobacz prezentacje (w j. angielskim):

 

KDPW Group
Romanian Banking Sector
EMIR
KDPW_TR
KDPW_LEI

Ostatnia aktualizacja: 29-05-2015 Do góry