Warszawa, 3 września 2020 r.
Nowe rozwiązania ułatwiające komunikację spółek z akcjonariuszami
Wdrożenie przepisów wykonawczych do Dyrektywy SRD-II
3 września 2020 r. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wprowadził nowe rozwiązania ułatwiające komunikację spółek giełdowych ze swoimi akcjonariuszami. Wynikają one z dostosowania do wymogów rozporządzenia wykonawczego do dyrektywy SRD II.
Zakres zmian związanych z wdrożeniem nowych regulacji obejmuje dwa obszary. Pierwszy dotyczy dostosowania zakresu informacji przekazywanych przez spółki do KDPW, a dalej przekazywanych przez KDPW do uczestników bezpośrednich (banków i biur maklerskich), w celu umożliwienia akcjonariuszom wykonywania praw z posiadanych przez nich akcji. W szczególności chodzi tu o zawiadomienia o walnym zgromadzeniu oraz innych zdarzeniach korporacyjnych. Drugi z obszarów jest nowością i dotyczy przekazywania spółce informacji o jej akcjonariuszach.
Walne zgromadzenia i inne zdarzenia korporacyjne
W przypadku walnych zgromadzeń istotnie zmieni się zakres funkcjonalny aplikacji internetowej dla emitentów akcji, służącej do obsługi walnych zgromadzeń. Aplikacja ta zapewni m.in. przekazywanie zawiadomień o walnym zgromadzeniu, zawiadomień o udziale akcjonariusza w walnych zgromadzeniu oraz potwierdzeń zarejestrowania i policzenia głosów.
Jeśli chodzi zaś o zdarzenia inne niż walne zgromadzenia, regulacje europejskie wskazują, że jeśli spółka nie jest w stanie wysłać zawiadomień o zdarzeniach na akcjach (zarówno zdarzeniach o charakterze finansowym, jak wypłata dywidendy, jak również o zdarzeniach reorganizujących spółkę), bezpośrednio do wszystkich swoich akcjonariuszy, zobowiązana jest do niezwłocznego, nie później niż w tym samym dniu roboczym, w którym ogłasza zdarzenie, informowania o takich zdarzeniach pośredników prowadzących rachunki papierów wartościowych akcjonariuszy. W przypadku spółek giełdowych z siedzibą na terytorium Polski tym pośrednikiem jest KDPW, który następnie będzie dystrybuował informacje do swoich uczestników bezpośrednich, a ci – do akcjonariuszy.
Identyfikacja akcjonariuszy
Od 3 września br. emitenci mogą korzystać z nowej aplikacji internetowej „Identyfikacja akcjonariuszy”, udostępnionej przez KDPW. Umożliwia ona ujawnienie spółkom informacji dotyczących tożsamości akcjonariuszy, w tym informacji o liczbie posiadanych przez nich akcji. Proces ten inicjowany będzie na żądanie spółki. Po otrzymaniu takiego żądania, Krajowy Depozyt przekazuje je uczestnikom prowadzącym rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze, a po otrzymaniu stosownych informacji od pośredników, KDPW agreguje dane i udostępnia je spółce w postaci raportu w aplikacji internetowej.
Informacja taka udostępniana jest jedynie spółce i nie będzie jawna. Spółka otrzymując informacje z KDPW będzie musiała je odpowiednio chronić. Dane osobowe akcjonariuszy będą mogły być przetwarzane wyłącznie w celu umożliwienia spółce giełdowej identyfikacji swoich akcjonariuszy, zapewnienia bezpośredniej komunikacji z nimi oraz ułatwienia wykonywania praw akcjonariuszy i zaangażowania w sprawy spółki.
Podstawy prawne
Nowe rozwiązania są efektem wdrożenia zmian w Dyrektywie 2007/36/WE dokonanych Dyrektywą 2017/828/UE, nazywaną dyrektywą SRD-II, która uprawnia spółki giełdowe do identyfikowania swoich akcjonariuszy i wymaga od pośredników (centralnych depozytów papierów wartościowych, firm inwestycyjnych i banków) współpracy w tym procesie. Zapisy Dyrektywy uszczegóławia Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2018/1212 z dnia 3 września 2018 r. Zapisy Dyrektywy do polskiego prawa implementuje Ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 3 września 2020r.
Wszystkie informacje związane ze zmianami wynikającymi z dostosowania KDPW do wymogów rozporządzenia wykonawczego do dyrektywy SRD II dostępne są na naszych stronach internetowych: