Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręe-faktura i self-billing już dostępne w GIR KDPW – pierwsze tego typu tak kompleksowe rozwiązanie na rynku

 

Krajowy Depozyt wdrożył system webGIR wspomagający i upraszczający proces fakturowania wynikający z członkostwa w Giełdowej Izbie Rozrachunkowej KDPW (GIR KDPW). Nowe rozwiązanie pozwala nie tylko na tzw. self-billing, ale również elektroniczne przesyłanie faktur czy przygotowywanie propozycji zawartości faktury, którą powinien wystawić członek GIR, jak również archiwizację faktur dla członka GIR To pierwsze tego typu tak kompleksowe narzędzie na krajowym rynku. 

 

System webGIR umożliwia wymianę faktur poprzez stronę internetową w pełni korzystając z liberalizacji w tym zakresie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.

 

- Z początkiem tego roku proces fakturowania w pełni realizowany będzie w oparciu o nowe rozwiązanie, a członkom GIR KDPW wydane zostaną indywidualne kody dostępu do dedykowanej aplikacji internetowej oraz będą rozsyłane do podpisu umowy wymagane odpowiednimi rozporządzeniami dotyczącymi fakturowania. Jeżeli któryś z naszych członków będzie chciał się rozliczać na dotychczasowych – papierowych – zasadach, będzie to również możliwe, niemniej gorąco zachęcam do korzystania z nowych możliwości, które zaoszczędzą czas, pieniądze i ułatwią pracę – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW

 

W zakresie fakturowania webGIR umożliwia dostęp uprawnionym pracownikom członka GIR do danych związanych z fakturowaniem, pobieranie danych do faktur w formacie XML lub MS Excel, ich przesyłanie do i z GIR KDPW w formie elektronicznej, a także realizację self-billingu.

 

Główne korzyści płynące z wdrożenia nowego rozwiązania:

  • dane umożliwiające wystawienie faktur są dostępne w każdym momencie przez stronę WWW
  • możliwość umieszczania przez członków GIR własnych faktur (w formacie PDF) wystawionych dla GIR KDPW
  • faktury dostępne są dla członków GIR natychmiast po ich wystawieniu przez GIR KDPW
  • natychmiastowe dostarczenie faktur  – możliwość zamknięcia miesiąca nawet ostatniego dnia danego miesiąca
  • brak kosztów związanych z obsługą, drukowaniem, przesyłaniem faktur w sposób standardowy – oszczędność czasu i pieniędzy
  • kontrola przez członka GIR na każdym etapie wystawiania faktury w ramach self-billingu
  • dobrowolność i dowolny czas przystąpienia do systemu
  • możliwość wyboru odpowiedniej opcji fakturowania i wymiany faktur zgodnie z potrzebami członka GIR.

 

Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminowane zostaną błędy wynikających z ręcznego wystawiania faktur przez członków GIR. webGIR to także oszczędność energii, papieru i przestrzeni w archiwach – eliminuje obieg drukowanych dokumentów - są one przechowywane w formie elektronicznej. Na zlecenie członka GIR, archiwizację jego faktur z tytułu członkostwa w GIR, może prowadzić Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

 

Działania KDPW w tym zakresie są zgodne z intencją Unii Europejskiej, która dąży do podniesienie bezpieczeństwa, uproszczenia i obniżania kosztów związanych z dokumentowaniem transakcji gospodarczych. 

 

Oprogramowanie obsługujące nowe narzędzie zostało napisane w całości w KDPW.  

 

Zadaniem Giełdowej Izby Rozrachunkowej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (GIR KDPW) jest rozliczanie i rozrachunek transakcji na poee - Rynku Energii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (poee RE GPW).

 

Krajowy Depozyt, posiadający wieloletnie doświadczenie na polskim rynku kapitałowym, gwarantuje poprzez GIR szybkie i oparte na najlepszych rozwiązaniach technologicznych rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na Rynku Towarowym GPW.

 

 

Ostatnia aktualizacja: 09-01-2012 Do góry