Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręKrajowy Depozyt Papierów Wartościowych otwiera nowe, bezpośrednie połączenie operacyjne - z rynkiem rumuńskim. W lutym 2012 r. podpisana została umowa pomiędzy KDPW a Sibex Depository – depozytem papierów wartościowych obsługującym rumuńską giełdę Sibex (Sibiu Stock Exchange). Jest to 18. połączenie operacyjne, jakie posiada polski depozyt ze swoim zagranicznym odpowiednikiem.

 

Podpisana umowa umożliwi rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na akcjach spółek, które notowane będą równolegle na GPW w Warszawie i giełdzie Sibex w Sibiu.

 

- Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych prowadzi aktywne działania umożliwiając zagranicznym emitentom notowanie na rynku w Warszawie i tym samym na pozyskiwanie kapitału od szerokiej bazy inwestorów operujących na polskim rynku. Rumunia w naszej ocenie to perspektywiczny rynek, a tamtejsi emitenci w poszukiwaniu kapitału mogą skorzystać z oferty i zalet polskiej giełdy i jej otoczenia biznesowego oraz infrastruktury. W naszej opinii taka komplementarna oferta może być korzystna zarówno dla parkietu w Warszawie jak i Sibiu, działając stymulująco na rozwój obu rynków - powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW. - Utworzenie połączenia operacyjnego z rynkiem Sibex to kolejny krok w realizacji Strategii KDPW, która kładzie nacisk na współpracę z zagranicznymi depozytami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej – dodała Iwona Sroka.

 

- Notowanie spółek równolegle na GPW w Warszawie oraz Sibiu Stock Exchange pozwoli emitentom na pozyskanie kapitału, a także zwiększy transparentność i wzmocni zaufanie inwestorów. Dzięki zbudowaniu tego linku otwierają się dla nas drzwi do najszybciej rozwijającego się rynku IPO w Europie – powiedział Cristian Sima, Prezes Sibex-Sibiu Stock Exchange.

 

Link z rynkiem rumuńskim to kolejne połączenie operacyjne utworzone w ostatnim czasie przez KDPW. W 2011 roku Krajowy Depozyt uruchomił link ze Słowenia, a w 2010 z Bułgarią, Kanadą oraz Litwą. Spółki z tamtejszych rynków są już obecne na warszawskiej giełdzie.

 

Obecnie KDPW utrzymuje 18 połączeń operacyjnych z zagranicznymi instytucjami depozytowymi. 9 z nich to połączenia bezpośrednie pomiędzy KDPW a zagranicznym depozytem, w tym połączenie z Sibex Depository. Pozostałe 9 to połączenia typu pośredniego, za pośrednictwem jednego z dwóch międzynarodowych depozytów (Clearstream Banking Luxembourg lub Euroclear Bank) lub – jak w przypadku Bułgarii – za pośrednictwem banku depozytariusza.

 

Na rynkach prowadzonych przez warszawska giełdę notowanych jest obecnie 46 zagranicznych spółek – 39 na Głównym Rynku GPW i 7 na NewConnect. Dzięki utworzonym przez KDPW linkom możliwe jest notowanie kilkunastu zagranicznych spółek na GPW z takich krajów, jak: Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, USA, Węgry, Wielka Brytania, czy Włochy.

 

Działania Krajowego Depozytu dotyczące tworzenia nowych zagranicznych połączeń operacyjnych oraz zwiększania rentowności już istniejących, wpisują się Strategię Spółki na lata 2010-2013, która zakłada współpracę z Giełdą i uczestnikami rynku w zakresie przyciągania spółek zagranicznych na parkiet w Warszawie.

 

Poza współpracą z instytucjami polskiego rynku kapitałowego, zwłaszcza z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, KDPW prowadzi prace nad uproszczeniem procedur rejestracji, uczestnictwa oraz obsługi operacji na papierach wartościowych dla emitentów zagranicznych z krajów, do których KDPW posiada lub będzie posiadał utworzony link.​

Ostatnia aktualizacja: 01-03-2012 Do góry