Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w góręPołączenie operacyjne z rynkiem łotewskim


Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych otwiera nowe, bezpośrednie połączenie operacyjne - z rynkiem łotewskim. W czerwcu 2012 r. podpisana została umowa pomiędzy KDPW a LCD - Latvian Central Depository. Jest to 19. połączenie operacyjne, jakie posiada polski depozyt ze swoim zagranicznym odpowiednikiem.


Podpisana umowa umożliwi rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na akcjach spółek, które notowane będą równolegle na GPW w Warszawie i giełdzie ryskiej, należącej do grupy NASDAQ OMX.

- Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych prowadzi aktywne działania umożliwiając zagranicznym emitentom notowanie na rynku w Warszawie i tym samym na pozyskiwanie kapitału od szerokiej bazy inwestorów operujących na polskim rynku. Łotewscy emitenci w poszukiwaniu kapitału mogą skorzystać z oferty i zalet polskiej giełdy i jej otoczenia biznesowego oraz infrastruktury. W naszej opinii taka komplementarna oferta może być korzystna zarówno dla parkietu w Warszawie jak i w Rydze, działając stymulująco na rozwój obu rynków - powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.


Link z rynkiem łotewskim to kolejne połączenie operacyjne utworzone w ostatnim czasie przez KDPW. W marcu tego roku został utworzony link z rumuńskim depozytem w Sibiu, a w 2011 roku Krajowy Depozyt uruchomił link ze Słowenią.


Obecnie KDPW utrzymuje 19 połączeń operacyjnych z zagranicznymi instytucjami depozytowymi. 10 z nich to połączenia bezpośrednie pomiędzy KDPW a zagranicznym depozytem. Pozostałe 9 to połączenia typu pośredniego, za pośrednictwem jednego z dwóch międzynarodowych depozytów (Clearstream Banking Luxembourg lub Euroclear Bank) lub – jak w przypadku Bułgarii – za pośrednictwem banku depozytariusza


Działania Krajowego Depozytu dotyczące tworzenia nowych zagranicznych połączeń operacyjnych oraz zwiększania rentowności już istniejących, wpisują się Strategię KDPW, która zakłada współpracę z Giełdą i uczestnikami rynku w zakresie przyciągania spółek zagranicznych na parkiet w Warszawie.


Poza współpracą z instytucjami polskiego rynku kapitałowego, zwłaszcza z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, KDPW prowadzi prace nad uproszczeniem procedur rejestracji, uczestnictwa oraz obsługi operacji na papierach wartościowych dla emitentów zagranicznych z krajów, do których KDPW posiada lub będzie posiadał utworzony link.

Ostatnia aktualizacja: 05-06-2012 Do góry