Rozwój ​Repozytorium transakcji SFTR - KDPW

Rozwój ​Repozytorium transakcji SFTR

Zmiana sposobu walidowania danych i prezentowania kodów błędów w komunikacie statusowym

W ramach raportowania SFTR, po analizie wymagań określonych w ramach Rozporządzenia EMIR REFIT, istnieje konieczność rozbudowania procesu walidacji raportów SFT, margin i reuse. Aktualnie komunikaty xml przekazywane przez uczestników odrzucane są na pierwszym błędzie w raporcie, który następnie przekazywany jest do uczestnika w komunikacie statusowym wraz z informacją o odrzuceniu transakcji.

Proces walidacji raportów obejmuje następujące komunikaty xml:
  • auth.052.001.02 – komunikat dotyczący transakcji SFT
  • auth.070.001.02 – komunikat dotyczący depozytów zabezpieczających (margin)
  • auth.071.001.02 – komunikat dotyczący ponownego wykorzystania, reinwestycji środków pieniężnych i źródeł finansowania (reuse);
Walidacje wykonywane będą zgodnie z RTS. Informacje o błędzie przekazywane są komunikatem auth.031.001.01.

Nowy sposób walidacji raportów poszerza zakres prezentowanych błędów w komunikacie auth.031.001.01. Uczestnik otrzyma w tym komunikacie informację na temat wszystkich błędów znalezionych w raporcie.

Dodatkowo, w ramach wdrożenia zmian w sposobie walidacji, zostanie wprowadzona weryfikacja poprawności kodu kraju przypisanego do kodu LEI emitenta papieru będącego przedmiotem pożyczki lub zabezpieczenia. Walidacja zostanie dostosowana do opisu pola Jurisdicition of the issuer z dokumentu ESMA SFTR validation rules.

Materiały: Szczegółowe materiały dotyczące projektowanych zmian zaprezentowaliśmy podczas spotkania z uczestnikami w listopadzie 2025 r. (prezentacja ze spotkania). Zaktualizowaną dokumentację funkcjonalną przekażemy do końca maja 2026 r. 

Testy: Udostępnienie zmian walidacji w środowisku testowym i rozpoczęcie testów z udziałem uczestników - wrzesień 2026 r.

Wdrożenie: Wdrożenie zmian planowane jest w terminie 15 listopada 2026 r.